Okulumuz, Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı olarak, 2015 yılı Temmuz ayında Üsküdar’ın ilk Montessori okulu olarak kapılarını açmıştır. M.E.B. müfredatına uygun olarak çocukların psiko-motor, duygusal, bilişsel, sosyal ve dil gelişimini, Montessori eğitimi, Orman Okulu programı, bütünsel grup etkinlikleri ve branş dersleri ile desteklemekte ve geliştirmektedir.

280 m2 okul binası ve 240 m2 bahçeye sahip olup, açık ve kapalı oyun ve yaşam alanları ile birlikte çocuklara keyifle vakit geçirip oyun oynayabilecekleri bir ortam sunulmuştur. Okulumuz 66 öğrenci kapasitesine sahiptir. Sınıf içlerinde çocukların fiziksel erişimine uygun şekilde tasarlanmış açık raf sisteminde Günlük Yaşam, Duyu, Matematik, Dil(Türkçe dil etkinlikleri) ve Kozmik Yaşam alanlarında sunulan Montessori materyallerine ulaşması sağlanarak, çocuklara özgürce hareket etme ve çalışma olanağı sağlanmıştır.

Açık oyun alanımız; çocukların istedikleri gibi oyun kurabilecekleri bir şekilde özel olarak tasarlanmıştır. İçerisinde 1 kum havuzu, 1 toprak havuzu, evcilik oyun alanı, 3 kaydırak, 2 salıncak, 1 gondol salıncak, 1 ahşap oyun evi,  4 adet tırmanma duvarı, 1 adet korkuluklu merdiven, 1 çatılı düz kule bulunmaktadır.

Okulumuzun bahçesinde 14 tane ağaç bulunmaktadır. 4 tane Erik Ağacı, portakal ağacı, ceviz ağacı, 2 tane dut ağacı, zeytin ağacı, nar ağacı, defne ağacı, çam ağacı, mor salkım ağacı bulunmaktadır. Okulumuzun arka bahçesinde tavuklarımızı beslediğimiz bir kümesimiz bulunmaktadır.

Öğrencilerimiz her gün çıktıkları bahçe saatinde ağaçlarımızın arasında diledikleri gibi koşup, oyun kurar; bahçemizin içerisindeki çeşitli oyun alanlarında istedikleri gibi oyun oynayabilir. 

Okulumuzun yanıbaşında Salih Solman parkı/koruluk alanı bulunmaktadır. Orman Okulu Eğitim programımızı ormanlık alanında yapmaktayız. Her sınıfımızın kendi Orman Okulu günü bulunur; o gün ilgili sınıfımız kendi sınıf öğretmeni ve bir idarecimiz ile birlikte Orman Okulu programını yürütmekte ve uygulamaktadır.

NEDEN ERİK AĞACI ?

Ağaçlar eski yıllardan beri insan hayatında önemli bir yer teşkil ederler. Her bir ağacın özellikleri ve faydaları birbirinden farklıdır. Erik ağacı da özelliği olan ağaçlardan bir tanesidir. Meyvesi oldukça lezzetlidir ve pek çok kişi meyvesini sevmektedir. Erik ağacı farklı zamanlarda meyve verebilen bir ağaç türüdür. Erik ağacının anavatanı Anadolu topraklarıdır; 30-40 yıl ömrü vardır. Bahçemizde bulunan 4 tane Erik Ağacımızda yazın öğrencilerimiz ve öğretmenlerimizle birlikte erik hasadımızı yapar, bazen mevsiminde meyvesini yer, bazen kompostosunu yaparak kışın ikindi kahvaltımızın yanında erik kompostosu içeriz

Çocuğun 0-6 yaş arasında aldığı eğitim, ileride tüm yaşantısı boyunca onunla birlikte gelir.  Bu nedenle okulumuzda inşa ettiği karakteri bir Erik Ağacı gibi uzun ömürlü olup, yaşamı boyunca meyve vermeye devam edecektir. 

 Maria Montessori konuyla ilgili şu sözleri ifade etmiştir.

“Hayatın en önemli dönemi üniversite çalışmaları değil, doğumdan altı yaşa kadar olan süredir. Çünkü bu, bir çocuğun gelecekte olacağı yetişkini inşa ettiği dönemdir. Sadece zeka değil, insanın bütün mümkün becerileri bu dönemde oluşur. Hiçbir yaşta çocuk, zekice bir yardıma, bu dönemde olduğu kadar ihtiyaç duymaz.”

LOGOMUZ

Güneş sıcaklığı, aydınlığı, aynı zamanda öğretmenlerin ışığını,

Ağaç doğayı, oksijeni aynı zamanda çocukların geleceklerini inşa ettikleri okulumuzu,

Çocuklar neşeyi, paylaşımı, dostluğu aynı zamanda Montessori eğitiminin 5 temel becerisini oluşturur.