Özge İŞLER – Kurucu Müdür (Endüstri Mühendisi, Montessori Eğitmeni)

Lisans eğitimini Endüstri Mühendisliği bölümü, yüksek lisans eğitimini İşletme bölümü üzerinden tamamlayan Özge İşler, 2006 yılında başladığı iş hayatına 7 yıl boyunca pazarlama, planlama, iş geliştirme alanlarında çalışarak devam etmiştir. 2013 yılında oğlu Acar’ın Dünya’ya gelmesi ile birlikte 2 yıl iş hayatına ara veren Özge İşler, evde oğlu ile birlikte etkinlikler yaparken, Çocuk Gelişimi alanında araştırmalar yapmaya başlamıştır. Montessori yöntemi oldukça ilgisini çekmiş ve bu alanda Doç Dr. Elif Kılınç’ın vermiş olduğu Montessori eğitim seminerine katılmıştır. Bu alandaki bilgi ve deneyimini arttırmak için Montessori Eğitim Derneği ve İhsan Doğramacı Uygulama Anaokulu Montessori sınıf öğretmeni Sn. Türkan Kolçak ve Montessori alanında uluslararası araştırmaları bulunan Selçuk Üniversitesi öğretim üyesi Doç Dr. Gökhan Kayılı tarafından verilen Uygulamalı Montessori Eğitmen Eğitimini almıştır.

2015 yılında oğlu 2,5 yaşında iken Üsküdar’da bulunan ilk Montessori okulunu açarak Erik Ağacı Montessori Anaokulu’nu kurmuştur. 8 yıldır aktif olarak okul kuruculuğunu yürüten Özge İşler, bu süreç içerisinde yüzlerce ebeveynli oyun grubunu yönetmiş, birebir uygulamalarını yapmıştır.

Yurt dışındaki eğitim kurumlarını yakından takip eden, yurt içerisindeki okul öncesi alanındaki eğitimlere aktif olarak katılım sağlayan Özge İşler, kurumunda sürekli gelişim vizyonuyla hareket etmektedir. Her sene kurum içi/kurum dışı eğitimler düzenleyerek öğretmenlerine/farklı kurumlara Uygulamalı Montessori eğitimlerine devam etmektedir. 2022 yılında Orman Okulu Liderliği eğitimi almıştır. Orman okulu eğitim programını Erik Ağacı Anaokulu eğitim programına entegre etmiştir. En büyük amaçlarından bir tanesi daha çok çocuğa dokunarak, Montessori eğitim sisteminin yaygınlaşmasını sağlamaktır.

Özel ilgi duyduğu alanlar; Alternatif Eğitim Sistemleri, Orman Okulu Uygulamaları, Orff Çalışmaları, Materyal Tasarımı ve 18-36 ay toddler grubu etkinlik çalışmalarıdır.

Sınıf Öğretmeni, Neslihan Çalışkan

İstanbul’da doğup, büyümüş olan Neslihan ÇALIŞKAN, ilk okulda sıra arkadaşının üzgün olduğunu fark edip, “Ben büyüdüğümde hayvanlara, Dünya’ya ve çocuklara yardımcı olan bir meslek seçeceğim.” kararına varıp lisede Çocuk Gelişimi bölümünü kazanmıştır. Okuduğu lisede, alan öğretmenlerinin desteği ile Erken çocukluk dalının yanına, Özel Eğitim dalı açtırmıştır. 2016 yılında Çocuk Gelişimi Bölümü – Özel Eğitim dalından mezun olmuştur. Daha sonra Üniversitede de Çocuk Gelişimi bölümünü bitiren Neslihan ÇALIŞKAN, akademik süreci boyunca gönüllü olarak eğitimlere katılmıştır. Okulunu bitirdikten sonra “Öğrenmek ve anlamak hayat boyu süren bir eğitimdir.” mottosuyla güncel eğitim metotlarını, seminerleri, eğitimleri takip edip, katılım sağlamaktadır.

Neslihan ÇALIŞKAN’ın ilgi ve yetkinlikleri;
*Enstrüman çalmak,
*Jimnastik,
*Tiyatro oynamak
*Seramik yapmak
*Yeni bir dil öğrenmek
*Deneme yazmak
*Ekolojik-Toprak yapı

İlgi ve yeteneklerini meslek ile bütünleştirerek aynı heyecan ve istekle 5 yıldır, 5-6 karma yaş sınıf öğretmenliği yapmaktadır.

Kurum Psikoloğu, Selin Çalışkan ÇETİNGÖZ

Uzman Klinik Psikolog Selin Çalışkan Çetingöz, 2016 yılında Yeditepe Üniversitesinden Psikoloji lisans eğitimini almıştır. 2020 yılında Acıbadem Üniversite Klinik Psikoloji bölümünde, yüksek lisans eğitimini tamamlamış ve “Anne ve babaların çocuk yetiştirme tutumları, disiplin teknikleri ve sosyalleşme hedefleri” adlı tezini bitirerek uzmanlığını almıştır. Lisans eğitimi boyunca, anaokulu ve psikiyatri merkezlerinde gönüllü olarak yer almıştır. Eğitim sırasında, Erenköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’nde klinik stajını tamamlamış, özel bir danışmanlık merkezinde gönüllü staj yapmıştır. Yüksek lisans eğitimi sürecinde, Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesinde klinik stajını tamamlamıştır. Aynı sırada Acıbadem Üniversitesindeki stajı tamamlayarak, süpervizyon kapsamında çocuk danışan ve ailelerle seanslar yürütmüştür.
Uzman Klinik Psikolog Selin Çalışkan Çetingöz, 2020 yılından bu yana 2 yıl Okul Psikoloğu olarak çalışmış ve eş zamanlı olarak bir danışmanlık merkezinde seanslarını yürütmüştür. Danışmanlık merkezinde çocuk, ergen ve ailelerle seanslarını yürüterek ve çeşitli projelerde yer alarak alanda aktif olarak devam etmektedir.

Kendisi aynı zamanda Deneyimsel Oyun Terapisi ve Sanat Terapisi uygulayıcısı ve Yardımcı Psikodrama Terapistidir. Bunlara ek olarak eğitimleri arasında Gottman Çift Terapisi, Yaratıcı Drama, WÇZÖ-IV (Weschler Çocuklar İçin Zeka Ölçeği-IV) ve Çocuklarda Projektif ve Objektif Değerlendirme Testleri de yer almaktadır.

Uzman Klinik Psikolog Selin Çalışkan Çetingöz’ün uzmanlık alanları arasında; Çocuk ve ergenlerde görülen Davranışsal Bozukluklar, Kaygı Bozuklukları, Travmatik Stres, Somatoform Bozukluklar, Depresif Bozukluklar, Gelişimsel Sorunlar, Bozuk İşlevli Aile Ortamı, Kimlik Sorunları gibi konular yer almakta, ebeveynlere danışmanlık vermekte ve meslek içi eğitimlerini halen sürdürmektedir.

Sınıf Öğretmeni, Derya Özkurt

Derya Özkurt; eğitimini Çocuk Gelişimi – Erken Çocukluk bölümünde tamamlamıştır. 2010 yılında kurumsal bir okulda mesleğine başlamış ve aktif bir şekilde günümüze kadar farklı özel okul tecrübeleri kazanmış; çoklu eğitim modelleri ile çalışmış, bunun yanı sıra bir çok eğitime katılmıştır. Her çocuğun bireysel farklılıklarından yola çıkarak sınıf içi motivasyon, duyu bütünleme stratejileri, Pass teorisi (planlama , dikkat, eşzamanlılık,ardıllık) Bilişsel temelli öğrenme, eş zamanlı bilişsel işlemler, hikaye anlatma sanatı gibi bir çok eğitimde öğrediklerini sınıf içi eğitiminde kullanmıştır. Çalıştığı kurumlarda Eco schools eğitimi ile etkin rol almıştır.

Derya Özkurt ilgi ve yetkinlikleri;
Reggio emilia
Waldorf
Eco schools
Yaratıcı drama
Görsel sanatlar
Müzik orff – ritim

Deneyimlerini ve yeteneklerini meslekle birleştiren, aynı zamanda bir çocuk annesi olan Derya Özkurt, Montessori eğitimi alarak meslek hayatına Erik Ağacı Anaokulu’nda devam etmektedir.

Sınıf Öğretmeni, Damla Nur Karadağ

Eğitimini Çocuk Gelişimi, erken çocukluk dalı üzerinde 2022 yılında tamamlamıştır. Özel bir kurumda 1 yıl staj eğitimini tamamlayarak staj yaptığı okulda sınıf öğretmeni olarak görev yapmaya başlamıştır.
Saniye Bencik Kangal, Belma Tuğrul, Halime Tosun gibi okul öncesinin duayen isimlerinden çeşitli eğitimler almıştır.
Öğretmenlikte en büyük rol modeli; annesidir.
“Ben de mutlu çocuklar, güçlü nesiller yetiştirmek istiyorum” diyerek bu mesleği seçmiştir.
Meditasyon ve Mindfulness üzerine eğitimler almıştır.
Çocuklarla birlikte uygulamalı Mindfulness pratikleri yapmaktadır.

Yetkinlikler ve Beceriler
– Çocuklarla Meditasyon
– Duyusal etkinlik geliştirme, uygulama
– Bilişsel Beceriler ve yaratıcı okuma uygulama eğitimi

İlgi ve yeteneklini meslekle birleştiren Damla Karadağ, eğitimlere ve meslek hayatına Erik Ağacı Anaokulu’nda devam etmektedir.

Sınıf Öğretmeni, Nuran Fırat

Eğitimini Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Erken Çocukluk dalı üzerinde 2020 yılında tamamlayan Nuran Fırat, özel bir kurumda 1 yıl tam zamanlı staj eğitimini tamamlamıştır. 2023 yılında İstanbul Medipol Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek okulu/ Çocuk Gelişimi Önlisans bölümünden mezun olmuştur. Üniversite döneminde birçok kurumda staj yapmış, bütün yaş gruplarında çalışma deneyimine sahip olmuştur. 2022 yılında staj yaptığı kurumda sınıf öğretmeni olarak başlayan Nuran Fırat Montessori eğitimi alarak mesleğine Erik Ağacı Anaokulu’nda devam etmektedir.

Yardımcı Öğretmen Yarennur Daşdemir

Yarennur Daşdemir, lise eğitimini, Çocuk Gelişimi bölümünde, Montessori temelli bir kurumda staj yaparak tamamlamıştır.
2020-2022 yılında Doğuş Üniversitesi’nde Çocuk Gelişimi önlisans bölümünü onur derecesiyle bitirmiştir. Üniversite stajını da Montessori temelli bir anaokulunda yapan Yarennur Daşdemir, mezun olduktan sonra uygulamalı Montessori Eğitimini alarak 1 yıl özel ders öğretmenliği yapmıştır. Yarennur Daşdemir’in ilgi ve yetkinlikleri;
* Montessori eğitimi
* Origami
* Yüzme
* Yeni yerler keşfetmek
Yeni bilgilere her zaman açık olan Yarennur Daşdemir şuan Erik Ağacı Anaokulu’nda meslek hayatına devam etmektedir.